Поради щодо зменшення витрат палива

Питання економічності здавна терзало душу автомобіліста. Адже повинні ж існувати способи і їздити комфортно з точки А в точку Б, і на заправку заглядати якомога рідше. Загалом, питання про те, як зменшити витрату палива, актуальний і сьогодні, особливо якщо врахувати зростаючу вартість бензину і ДП. На щастя, за десятиліття експлуатації двигунів внутрішнього згоряння людство засвоїло кілька простих правил, які цілком здійсненні і гарантовано зменшують витрату палива. Розкриємо цю таємницю.

Скажіть «Ні!» Агресивній їзді
Досвідчені водії з упевненістю розкажуть про те, що велике значення в цій справі має манера їзди. Не секрет, що водимо ми автомобілі по-різному. Одні скрупульозно чекають, коли на світлофорі загориться зелений, і лише потім плавно встромляють передачу, дбайливо відпускають педаль зчеплення і починають неспішний рух. Інші ж, навпаки, «рвуть» всіх, ледь дотягнувши до жовтого, вихваляючись потім на сторінках віртуальних бортжурналів своїми псевдогоночнимі успіхами. Звичайно, в молодості вирує кров – це природно, так і про витрату азартні хлопці думають нечасто. Але потім така поведінка переростає в звичку, і 40-річний дядько продовжує мотатися від перехрестя до перехрестя, змушуючи своїх пасажирів пригадати йому, що ті їли на сніданок.

Зрозуміло, багато в даному випадку залежить від «правильного» в усіх відношеннях старту автомобіля. Не можна різко кидати зчеплення, викликаючи популяризований старими американськими фільмами вереск покришок. У такі моменти двигун працює на повну котушку. Ще в автошколі нас вчать тому, що найбільше навантаження на мотор має місце при їзді на знижених передачах. Тому економний водій – не означає повільний водій. Набравши нормальну для міської межі (в межах дозволених законом рамок) швидкість і перейшовши на більш економічні передачі (4-5), можна їхати з упевненістю, що все зробив правильно.

Втім, набирати швидкість потрібно, знову-таки, плавно і без ривків. Кожне перемикання передачі – як мистецтво в мініатюрі, водій немов вдосконалюється в витонченості своїх навичок. Також доведеться подружитися з тахометром, бо переглядатися з ним необхідно регулярно. Його стрілка не те що до червоної зони доходити не повинна, а взагалі не має права лізти вище 3500 об /хв. Робочий діапазон – 2000-3000 об /хв. Але ми зараз не говоримо про більш економічних за своєю природою турбированних агрегатах. Там, в силу технічних поліпшень, оптимальні обороти і зовсім тримаються на рівні 1300-1800. Чим більше оборотів, тим більше шуму і тим більше витрата палива. Звичайно, в такому випадку доведеться забути про жваву динаміку. Але, з іншого боку, чого ви чекали? Зате одним лише спокоєм можна заощадити до 25% бензину!

Для шанувальників «автоматів»
Апріорі автоматичні трансмісії в меншій мірі задовольняють потреби ощадливих власників. Але це лише частково. Багато АКПП вже з заводу забезпечені режимом «Економ» або просто «Еко», при якому чуйність двигуна на натискання на педаль акселератора падає, динаміка зростання обертів контролюється електронікою. Драйвові водії кажуть, що машина «тупить» і взагалі «не їде», але насправді АКПП при такому режимі дозволяє економити. Навіть якщо ваш «автомат» не здатний хвалитися таким режимом, то що заважає самостійно зменшити свій запал при розгонах?

Менше гальмуєте
Ще одна прописна істина з приводу того, що викликає зменшення витрат палива, полягає в своєчасному скиданні швидкості перед черговою перешкодою. Це дуже просте рішення, адже заздалегідь, побачивши червоне або миготливе зелене світло на перехресті, перейти на нейтраль і їхати накатом кожному під силу. Чим раніше ваша нога перестане тиснути на педаль газу, тим менше паливна система подасть в камери згоряння пального, яке при очевидних дорожніх обставин вам вже не знадобиться. Також ніхто не забороняв гальмувати двигуном, це цілком прийнятно в разі інжекторних моторів і дуже актуально для «автомата». А ось люди, що розвивають на коротких дистанціях велику швидкість, щоб потім різко загальмувати (цим страждають навіть маршрутники), свідомо збільшують свої витрати на утримання машини.

Вага і аеродинаміка
Ясна річ, кожен автомобіль вже за паспортом має свою споряджену масу, і з цим не посперечаєшся. Але ж ніщо не заважає вивантажити з багажника і салону зайвий баласт: мангал, снасті для риболовлі, порожні ящики та ін. Подібні речі обов’язково впливають на витрату бензину, якщо їх постійно з собою возити «зайцем». Аеродинамічний аспект – ще більш актуальний, адже двигуну на ходу доводиться ще й боротися з опором зустрічного повітря, який надає тиск на кузов. У автомобілів старого компонування можна чітко спостерігати зростання апетитів зі збільшенням швидкості. У випадку з вазовскою класикою цифри зростають, як гриби після дощу, вже починаючи з 80 км /год. Більш обтічні моделі автомобілів здатні зберігати економічність руху аж до 110 км /год. Але все, що вище цієї позначки, автоматично потрапляє в розряд табу для автовласника, що чекає помірної витрати бензину.

Більш того, слід підкреслити, що виробники при демонстрації паспортних даних про витрати своїх машин не лукавлять, вони просто дрібним шрифтом пишуть: «дані для заміського руху на швидкості 90 км /год». Радимо і вам орієнтуватися на цю позначку спідометра. Додатково треба згадати про такі моменти, як багажник або велосипед на даху. Вони також збільшує опір і здатні красти з бака до 0,5 л на кожну сотню пробігу. Подібним чином викликають розтрати і відкриті вікна – плюс 1,5% до витрат.

Правильне обслуговування
Останнє, але не менш важливе, що треба вказати – це необхідність утримання автомобіля в повністю справному стані. Тема ця велика й наводити якісь приклади важко, так як будь-яка дрібниця, починаючи відмовою датчика і закінчуючи забитим інжектором, здатна збільшити видачі з сімейного бюджету. Не варто забувати і про оптимальний тиску в шинах. Наприклад, підкачав колеса з 2,4 до 2,5 атм., реально поліпшите економічність на 2-3%! Певний результат може дати зміна мінерального моторного масла на синтетику.

Звичайно, це не повний список того, що можуть порекомендувати досвідчені водії для економії палива. Але ж далеко і не всі з можливих рекомендацій будуть безпечними і ефективними. Тому не варто в цьому плані переборщувати, інакше вас може спіткати розчарування. Краще скористатися наведеними тут порадами і на зекономлені кошти відправитися на приємну подорож.