Як перевірити справність котушки запалювання

У випадку вельми неприємної ситуації, коли «залізний кінь» відмовляється раптом заводитися, причин такого явища може бути цілий ряд. Але якщо акумуляторна батарея заряджена, стартер теж виконує свою функцію, а позитивного результату все одно немає, то цілком можливо, що вся справа в котушці запалювання. Шкода, але передбачити наперед, коли саме зволить вийти з ладу даний прилад, дуже важко, тому все ретельно дивитися доводиться вже по факту. Про те, як перевірити котушку запалювання на своєму автомобілі, і піде мова в даній статті.

Принцип роботи і суть можливих несправностей
Котушка системи запалювання ДВС (на жаргоні автомеханіків ще називається «бобіною») є дуже важливою і невід’ємною ланкою, яка служить перетворювачем напруги низьковольтної в високовольтну. Тобто на вході надходить напруга від АКБ або генератора, а вже на виході отримуємо високовольтний імпульс, який передається безпосередньо на свічки запалювання для вироблення запалюючої іскри в циліндрах. Тому часто недосвідчені автовласники нарікають на несправність свічок, у той час як проблема якраз не в них, і просто потрібно перевірити котушку.

Перш ніж перейти до роз’яснення того, як перевірити справність котушки запалювання, слід зрозуміти конструкцію подібного обладнання. По суті своїй це спрощений електричний трансформатор, призначений для перетворення струму в автомобільній системі запалювання. Класична котушка в основі має дві обмотки: первинну і вторинну. Призначення первинної – прийом імпульсів низької напруги, наприклад 12 Вольт. Вона налічує відносно невелику кількість витків (100-150) ізольованого товстого мідного дроту і має два висновки на кришці.

У вторинної обмотки витків значно більше (15-30 тис.), а сам дріт помітно тонше. Як правило, «вторинка» знаходиться всередині первинної обмотки. Один її кінець приєднаний до мінусової клеми первинної обмотки, у той час як інший – до центральної клеми на кришці котушки. У центрі обох обмоток розташований металевий сердечник для посилення магнітного поля. Все це поміщено в ізольований корпус із заповненням порожнин трансформаторним маслом.

На ділі ж різні моделі автомобільних котушок можуть відрізнятися і мати свої особливості конструкції , але принцип роботи і основні складові залишаються незмінними для всіх типів. Основоположна характеристика для будь якої котушки – опір обмоток. Нормальний показник визначається індивідуально для кожної моделі. У разі первинної обмотки це 3-4 Ом, якщо ж говорити про вторинної, то опір зростає до 5-9 кОм. Якраз відхилення від рекомендованих виробником величин і говорить про несправності.

На що звернути увагу при неполадках
Досвідчені водії можуть говорити, що нестабільну роботу котушки можна визначити по роботі двигуна, ніж заздалегідь попередити момент її повного виходу з ладу. Але на практиці уявні симптоми часто опиняються в полі впливу зовсім інших несправностей (свічки запалювання, паливна система, фільтри, високовольтні дроти запалювання і т .п.). Перш ніж стрімголов бігти в магазин для покупки нових комплектуючих, необхідно зробити виміри показників старої котушки. Цілком можливо, що справа зовсім не в ній, а, наприклад, у згорілому запобіжнику або у від’єднаній клемі.

Знаходиться котушка запалювання під капотом. Зазвичай це цілком легкодоступне місце, і якихось спеціальних навичок або інструментарію для демонтажу приладу не знадобиться. Слід не забувати, що перед початком роботи з електрообладнанням на автотранспорті потрібно в обов’язковому порядку від’єднати мінусову клему на АКБ. Потім потрібно від’єднати дроти від самої котушки і послабити кронштейни. Порядок установки і зняття деталей для кожного автомобіля прописаний свій (дивитись інструкцію з експлуатації). Корпус котушки повинен бути чистим, без видимих ​​забруднень і пошкоджень зовнішнього покриття. Через бруд, відколи, подряпини і тріщини можуть відбуватися втрати електричного струму, і такий прилад підлягає заміні.

Робота з тестером
Щоб зрозуміти, як продзвонити котушку запалювання, потрібно спершу ознайомитися з вимірювальним приладом, іменованим тестером або мультитестером. На сьогоднішній день це невеликий, навіть кишеньковий, цифровий пристрій, який здатний виміряти як мінімум силу струму, напругу і опір. На додаток до корпусу-моноблоку йдуть два дроти з щупами. Щоб визначити несправність автомобільної котушки, буде потрібна функція омметра, яку легко можна налаштувати за допомогою регуляторів мультитестера.

Для перевірки первинної обмотки необхідно «пристикувати» щупи (або затискачі) тестера до двох її бічних висновків на корпусі котушки. На дисплеї вимірювального приладу з’явиться число в Омах, яке і вкаже поточний опір. Воно повинне перебувати в межах заявленого автовиробником діапазону величин. Втім, при невеликому відхиленні в пару десятих турбуватися теж не варто – значить, справа не в котушці запалювання. У випадку, якщо обмотка пошкоджена (наприклад перегоріла або пробита), опір буде наближатися до нескінченності, що є явною ознакою несправності.

Перевірка мультитестером вторинної обмотки робиться приблизно таким же чином. Єдина відмінність – в порядку приєднання щупів до висновків. Один – приєднується до бічного висновку, інший – до центрального, який знаходиться посередині кришки. Розкид допустимих цифр тут вже зовсім інший і вимірюється в тисячах Омів. Наприклад, якщо по мануалу норма становить 7-9 кОм, то показник в 7,4 – хороший результат. В обох випадках сильні відхилення від допустимих меж свідчать про необхідність заміни котушки на нову. Слід пам’ятати, що даний прилад не підлягає ремонту, і розбирати його безглуздо.

Звичайно, буде доречно зробити застереження з приводу того, що сьогодні прогрес пішов далеко, і багато виробників автомобілів оснащують свою продукцію різними ноу-хау. Вузли стають більш складними в конструкції, і самостійно розібратися, як перевірити котушку запалювання в домашніх умовах, виявляється все важче. А тому краще в таких випадках звертатися прямо до сертифікованих фахівців.